Pāriet uz galveno saturu
Latvijas Radio runas kursi
  • Par kursiem
  • Tematiskie raksti
  • Kontakti

Pirms uzstāšanās pārņem lampu drudzis: ko darīt un kā sev palīdzēt?

14. maijs, 2023 pl. 21:00
Lampu drudzis jeb satraukums pirms publiskas uzstāšanas pavisam nepazūd lielākoties nekad, taču to ir iespējams kontrolēt, atrodot paņēmienus, kas palīdz nomierināties. Tā var būt gan katastrofu scenāriju izspēlēšana galvā, gan pasākuma vizualizēšana pirms tā, gan meditācija vai joga, Latvijas Radio 1 raidījumā "Vai tas ir normāli" iesaka klīniskā psiholoģe Ieva Melne.


Nereti pirms uzstāšanās cilvēkus pārņem tā saucamais lampu drudzis jeb šķietami nepārvarams uztraukums, kad pēkšņi aizmirstas dziesmu vārdi, aizlūst balss vai sastingst ķermenis. Daloties savā pieredzē, mūziķis un komponists Jānis Holšteins-Upmanis teic: "Tas tikai tā šķiet, ka tu 18 gadus mokies pa to skatuvi un kļūsti arvien cietāks, un nu jau sāc visu darīt no vieglas rokas, bet nē. Iespējams, pieredze dod to, ka tu esi jau pieredzējis ļoti daudz dažādas situācijas un gluži vienkārši zini, kā no tām izkļūt. Tajā pašā laikā tas vieglais satraukums vienmēr ir neizbēgams."

"Satraukums īstenībā varot attīstīties dienas, nedēļas vai mēnesi pirms uzstāšanās, ja pasākums tev ir nozīmīgs," raidījumā skaidro Melne. "Pētījumos raksta, ka cilvēki tiešām ļoti bieži domā par to, kā citi mani uztvers, līdz ar to parādās bailes no tā, ka tu varētu tikt apkaunots. Tad iestājas reakcija sastingt, bēgt vai cīnīties." Bailes ir pavisam dabiska reakcija uz satraukumu, kas senatnē cilvēkiem pat palīdzējusi izdzīvot, tāpēc pirms publiskās uzstāšanās svarīgi sev atgādināt – visticamāk, tu izdzīvosi, šis nav nekas bīstams. "Ir vērtīgi tādā situācijā sev atgādināt, ka tas, ko es jūtu, ir emocijas, un nemēģināt īpaši tās racionalizēt. Ķermenim ir reakcijas, un tad, kad apjēdzam, kam mēs gatavojamies un kas ir mans mērķis, kāpēc es te to laiku pavadu, lai sagatavotos, tad ar dažādām metodēm var mobilizēties un vienkārši paveikt darbiņu, mazinot satraukumu," norāda Melne.

Holšteins-Upmanis, daloties savā pieredzē, atklāja, ka viņam no lampu drudža izvairīties palīdz visu iespējamo katastrofu scenāriju izspēlēšana galvā. 

Izejot cauri katram solim un rodot risinājumu katrai iespējamajai katastrofai, iespējams secināt, ka visas katastrofas tāpat galu galā beidzas labi, ja esi tām gatavs. 

Jāatceras, ka vienīgais, kurš zina, ka esi satraucies, esi tu pats, un tas vien neko neliecina par to, kā tev veiksies, jo satraucas visi – arī jomas profesionāļi ar gadiem ilgu pieredzi. Lai atbrīvotos, lieti noder humors – publisko uzstāšanos var sākt ar kādu joku, izveidojot cilvēcisku kontaktu ar auditoriju. "Satraukums nepazūd, bet ir būtiski, ka tu saproti, kas ir tās tehnikas, kas tev palīdz savākties. Kāds aiziet pasēdēt mierā, kāds pameditē, cits ar jogu nodarbojas, citam uz baznīcu vajag aiziet. Katram ir savas lietas. Ja to praksi vari ikdienā ieviest, tas ir tāds atspēriena punkts, kurā tu paskaties – es izdarīšu šo, un man paliks vieglāk," norāda Melne.

Pilnu Kristiānas Lapiņas veidotā raidījuma "Vai tas ir normāli" epizodi par lampu drudzi iespējamas noklausīties Latvijas Radio mājaslapā. 


Jaunākie ieraksti

  • Labs runātājs no viduvēja atšķiras ar spēju pārvaldīt savu elpu
    26. jan. 2024
  • Pirms uzstāšanās pārņem lampu drudzis: ko darīt un kā sev palīdzēt?
    14. mai. 2023
  • Ko varam mācīties no prezidentu uzrunām?
    30. mar. 2023
  • Vai zini, ka runas procesā piedalās 40 muskuļi?
    29. dec. 2022
  • Tieši balss saites katram cilvēkam piešķir viņa unikālo balsi
    22. dec. 2022
  • Kādām prasmēm jāpiemīt labam runātājam?
    20. sep. 2020
Privātuma politika